A Cirkónium-dioxid alapanyagból készült pótlásokról
Alsó cirkon all on 4.. három darabba tört a paciens szájában. Az állkapocs torzulásait a cirkon egyáltalán nem tudja kompenzálni.
A cirkon alapanyag:
A köztudatban sokféle néven ismert: zirkon, cirkon, cirkónium, Prettau, stb. Magyar kémiai neve a Cirkónium- dioxid, a cirkónium átmenetifém oxidja, nagy keménységű, kémiailag ellenálló kerámiához hasonló anyag. Nem sokkal a cirkon fogművek megjelenése után kezdett elterjedni, hogy radioaktív sugárzást bocsájtanak ki, de sem a régi sem a mostani fogművek nem bizonyultak veszélyesnek. A pletyka alapja az lehetett, hogy a cirkónium fémet valóban használják atomerőművekben.
Fogászati megmunkálására két lehetőség van:
Az egyik- mára már ritkán alkalmazott- a kézi faragás egy pantográf (speciális kialakítású másológép) segítségével. Sok időt vett igénybe és sok hibalehetőség volt ebben az eljárásban, gyorsan kiszorította a digitális technológia.
A másik a ma már széles körben alkalmazott, rendkívüli pontosságot biztosító CAD-CAM technológia. Ez tulajdonképpen annyit jelent, hogy a technikus egy fogászati tervező programban alakítja ki a pótlás formáit, majd azt számítógép vezérelte gépeken gyártja le. Faragás után egy hosszú, magas hőmérsékleten végzett hőkezelés által nyeri el a pótlás a végső formáját és rendkívüli keménységét. Némi kézi utómunkát ezek a pótlások is igényelnek, különösen jól módosítható a cirkon a marás után de még a hőkezelés előtt. Célszerű ilyenkor elvégezni minden változtatást amit szeretnénk, hiszen ebben az állapotban majd 25%- al nagyobb a pótlás, a végső méretére a hőkezelés során zsugorodik. (Évekkel ezelőtt,amikor először láttam magam sem hittem el, de valóban pontos marad)
A Cirkónium- dioxid felhasználásával készülő pótlásoknak több változata van:
Első esetben a Cirkónium- dioxid csak vázként van jelen- a fogak esztétikáját és formáját a Cirkon vázra a technikus által, kézi munkával felvitt, többrétegű kerámia leplezés adja. A pótlás esztétikája a kerámiát készítő technikus felkészültségén múlik, hiszen a színeket és a formákat ő hozza létre. Széleskörű anyagismeretet, esztétikai és anatómiai tudást igényel.
Másik esetben a Cirkónium- dioxid szintén csak a pótlás vázát képzi, erre a vázra kerülnek a préselt, vagy CNC marógéppel faragott Litium- diszilikát fogak. A préselt változatnál van lehetőség arra, hogy a technikus kézzel mintázva alakítsa ki a fogak formáját, a CNC marással készült változat formáit már speciális fogászati programban tervezi meg.
Harmadik változata a "Full Cirkon", vagy teljesen anatómikus Cirkon pótlások. (A "Prettau Zirkon" a Zirkonzahn egyik alapanyagának neve, ami kitűnősége miatt a teljesen anatómikus cirkon fogművek szinonímájává vált- tehát sajnos sok esetben ezzel a névvel jelölik más gyártók anyagaiból készülő, amúgy jó minőségű termékeket.)
Ilyenkor a fogászati programban a teljes fogformát, az egész pótlás összképét meg kell tervezni, majd speciális- többrétegű alapanyagból (Cirkon tömbből), fogászati CNC maróval faragják (marják) ki a fogak formáit és az azokat összekötő elemet- implantátumos pótlásoknál a pótlandó, korábban lesorvadt ínyi részeket. A marás után kézzel még át kell dolgozni a pótlást, majd hőkezelés után további karakterizálásra van lehetőség, egy lépésben a fényt adó végső égetéssel. Ezt egy viszonylag alacsony hőmérsékleten égethető kerámia anyaggal végzik, ami csak minimális rétegvastagságot ad, így az nem tud lepattani.
Előnyök
A cirkon pótlások egyértelmű előnye a magas esztétika, a fény képes áthaladni rajta, így sokkal inkább imitálhatóak a természetes fogak tulajdonságai. Nem allergizál; a polírozott cirkon rendkívül fényes.
A hidak azon részeit amik az ínyre fekszenek fel célszerű felpolírozni, így jelentősen javul a tisztíthatóság, a viselési komfort és a kihordási idő.
A teljesen anatómikus, full zirkon hidakról nem pattan le a kerámia.
A végleges pótlás elkészítése előtt középtávon viselt ideiglenes híddal megoldható, hogy a páciens egyedi rágási tulajdonságainak (rágópályáknak) megfelelő legyen a hosszú távra szánt híd. Ilyenkor a páciens "berágja" a műanyag hidat, aminek formáit a technikus hozzáadja a végleges híd terveihez, majd a gyártás ez alapján történik. Ennek hiányában állkapocs ízületi problémák jelentkezhetnek, mivel a cirkon keménysége miatt nem képes bekopni a szájban.
Hátrányok
Sajnos a cirkon fogműveknek vannak jelentős hátrányai is, főleg implantátumos pótlások esetén. Fontos különbség az implantátumok és a természetes fogak közt, hogy a fogakat a gyökérhártya tartja a helyükön, ezáltal nem teljesen szilárd a kapcsolat a csont és a fogak közt. Mivel az implantátumok közvetlenül a csontba rögzülnek, minden erőhatás közvetlenül áttevődik a csontra, nincs semmilyen csillapítás. Emiatt fog és implantátum egy hídban nem lehet pillér! Nyilvánvalóan el lehet készíteni egy ilyen pótlást is, de hamar tönkre fog menni.
Továbbiakban a közvetlen csontos kapcsolat miatt az összes hang, rezgés sokkal jobban ingerli a fület, összeharapáskor a csattogó hang zavaró lehet.
A Cirkonium- dioxid egy nagyon erős, de egyben nagyon rideg kerámia, rugalmassága nagyon csekély. Természetes fogakból kialakított pilléreken kitűnő megoldás, teljes fogívű implantátumon nyugvó pótlások készítésére sajnos nem ideális, még a tisztíthatóság előnyét figyelembe véve sem.
Ridegsége miatt, illetve feldolgozás közben elkövetett hibák miatt hajlamos teljes tömegében eltörni, ebben az esetben nem lehet javítani.
A törés ellen és súlycsökkentés miatt az utóbbi években sok esetben alkalmazzák az iBar néven futó megoldást. Ilyenkor a cirkonból készült fogív alá egy jelentős méretű titán merevítő egységet (titán stég) terveznek, ami súlycsökkeneést és a töréssel szembeni ellenállást biztosít. Egyúttal a pótlás költségét megnöveli, hiszen ki kell fizetni a stég gyártását ami viszont a cirkon gyártásának költségén nem csökkent, mivel azt éppúgy ki kell faragni az adott alapanyagból (cirkon tömbből).
Titán stég nélkül jelentős súlya van, sok esetben az all on x fogműveknél nagy mennyiségű lesorvadt ínyt is vissza kell pótolni, ez nagy méretű (tömegű) pótlást eredményez. A nagy tömegű pótlás kényelmetlen lehet, és folytonos erőhatást gyakorol az implantátumokra.