Eltört a fogsorom, mi a teendő?
Mit tegyen és mit ne, ha megsérül a fogpótlása?
Sajnos a kivehető pótlások sérülése sokszor előfordul.
Nagyon fontos, hogy
NE PRÓBÁLJA MEG ÖSSZERAGASZTANI
a sérült pótlást, mert a pontatlan ragasztás a későbbi javítást megnehezíti, vagy lehetetlenné teszi. Emellett az elérhető ragasztóanyagok nem fogászati célú anyagok. Egy törött fogsor javítása a fogtechnikán NEM ragasztás! A sérült pótlásokat a technikus jóváhagyott fogsoranyaggal végzi, olyannal, amiből a fogpótlás is készül.
Nyugodtan állíthatom bármely technikus nevében, hogy rendkívül nagyra értékeljük, ha tiszta, lepedékmentes gondozott, ápolt pótlással dolgozhatunk!
A fogkő ellen jó megoldás a 20%-os ecetben áztatás és fogsortisztító kefével való átdörzsölés, szükség szerint ismételve. A tea, cigaretta, kávé okozta elszíneződést nehéz eltávolítani, sokszor még a technikusnak is.
A lepedék eltávolítása nem nehéz feladat, azt napi szinten kell elvégezni! Egy lepedékes, ételmaradékos fogsorral nem szívesen foglalkozik senki, annak rendben tartása a tulajdonos feladata, az ő igényességén múlik!
Többféle töréssel találkozunk a laborban, sorra vesszük mi a teendő ilyenkor:
1. A pótlás evés közben hirtelen ketté törik, vagy elreped, jellemzően a közepe táján, az elülső fogaktól a szájpadláson (felsőknél) keresztül hátrafelé.
Ennek a törésnek az oka az alábélelés hiánya. A fogsor nem fekszik fel az ínyre, evés közben megfeszül és sérül. Jellemző, hogy az étel alámegy, nem komfortos a viselése. Fontos hogy az ilyen pótlások alábélelése megtörténjen, mert ha ez kimarad, akkor a javítás sem lesz hosszú életű. Az alábélelés előtt szükséges a két fél egymáshoz rögzítése, ideális esetben a technikus által.
2. A pótlás leesik, kipattan a széléből.
Ebben az esetben különösen fontos, hogy ha lehet találjuk meg a kitörött darabot! Ennek hiányában csak fogorvos által vett lenyomattal lehet megjavítani a fogsort, ha megvan a darab, akkor viszont egy gyors és egyszerű javítással megoldható a probléma.
3. A pótlásból kitörik egy fog.
Mint az előző esetben, itt is ideális, ha megvan a kitört darab. Ha mégis hiányzik a kitört műfog, nem akkora probléma, mint az, ha a rózsaszín részből hiányzik (2. eset). A hiányzó fogat a technikus be tudja pótolni, ha nincs meg az eredeti. Az eredeti fog hiányában- a pótlás korától függően- enyhe színeltérés előfordulhat. A javítás után -ha nem állt rendelkezésre a másik fogív- elképzelhető, hogy a javított fognál emelni fog a fogsor (hamarabb ér össze) ezt korrigálni kell.
4. Többszörös törés- a legrosszabb lehetőség
Az ilyen törések ritkábban fordulnak elő, javításuk nehéz, néha lehetetlen. Okozhatja, ha rálépnek a kiesett pótlásra, de előfordult már, hogy kutya rágta szét a fogsort.. (ez utóbbit nem is lehetett javítani). Ebben az esetben is fontos, hogy az összes darab rendelkezésre álljon, ne legyenek hiányzó darabok! A technikus megpróbálja összeilleszteni a darabokat, de az ilyen esetekben sokszor további lenyomat, alábélelés szükséges lehet.