Fémvázra égetett porcelánból készült allonx fogművek
A klasszikus megoldás

A fémkerámia pótlások esztétikája elmarad a cirkon, vagy más fémmentes megoldással készült hidakétól, mert a fém vázanyag lefogja a fényt, míg a természetes fogak átengedik azt. Emellett kellő szakértelemmel lehet olyan fémkerámia hidakat készíteni, hogy a legtöbb ember nem veszi észre hogy pótolt fogat lát. Az esztétikához elengedhetetlen a tartó fogak megfelelő előkészítése, kellő mennyiséget kell róluk lecsiszolni ahhoz, hogy elég helye legyen mind a váznak, mind a kerámiának.

A fémvázra égetett porcelán a legszélesebb körben elterjedt megoldás, bár a modern fémmentes technológiák jelentős teret nyertek mellette.
A fémkerámia pótlások alapját fogászati fémből készült váz adja. A váz tartja meg az esztétikát nyújtó kerámiát, biztosítja a pontos zárást a lecsiszolt fogakon. Készülhet CAD-CAM eljárással, ebben az esetben egy fogászati tervező programmal digitális térben szerkeszti meg a technikus a váz formáit, majd azokat 3 dimenziós nyomtatással, vagy ritkábban fémtömbből marással fordítják valós testté. Minimális utómunka után a leplezést készítő technikus több anyagot egymásra rétegezve adja meg a fogak formáját és színét.
Jelen van még a hagyományos, viaszvesztéses öntés is, ekkor a technikus viaszból mintázza meg a híd vázát, majd a mintázatot tűzálló anyagba beágyazva, azt kiégeti és fémet önt a helyére. Több utómunkát és nagyobb felkészültséget igényel, mint a digitális megoldások. A kerámia felrakása ugyanúgy történik, mint ahogy fent leírtuk.
A fémváz anyagát tekintve a legtöbbször kobalt- króm ötvözet, de vannak még nikkel tartalmú fémek is, emiatt fontos tisztázni, milyen fémből készül a híd, nikkel allregia esetén nikkelmentes fémet kell választani. Olyan aranyötvözet is létezik, amire kerámiát lehet égetni, de nagyon kevés labor foglalkozik már ilyen pótlásokkal, mert drága az alapanyag, cirkonból sokkal olcsóbban lehet allergiamentes fogakat készíteni. Különleges vonalat képviselnek a titán vázas fogművek, implantátumos pótlások esetén csak így valósulhat meg az "egy száj- egy fém" elv. A titán szövetbarát, nem allergizál, nagyon könnyű és erős. Megfelelő technikával színezhető, így aranysárga, vagy akár rózsaszín is lehet. Kompozit vagy speciális kerámia anyagokkal leplezhető.
Előnyök
Széles körben ismert és használt technológia. A digitális, CAD-CAM megoldások a fémvázak gyártásában jelen vannak, a leplezés (a színt és formát adó kerámia) felrakása kézi munkával készül. Megfelelően felkészült technikus nagyon szép munkákat tud készíteni.
A fémváz megfelelő vastagság esetén jól ellenáll a rágóerőknek, kisebb a törésveszély. A koronák szélei jól levékonyíthatóak, helyhiányos eseteknél kisebb a törésveszély.
Ár- érték aránya kedvező lehet.


Hátrányok
Amennyiben a váz nem kellően erős, nem képes mereven alátámasztani a kerámiát, így az könnyen lepattan. Jellemzően teljes ívű hidak (körhidak) esetén ez a jelenség pont a front régióban fog előjönni. A lepattant kerámia javítása kompozittal oldható meg, rendszerint sajnos nem nagyon tartósan.
Fémérzékeny pácienseknél leszűkül a választható alapanyagok köre, titán vagy cirkónium- dioxid.
Implantátumos fogművek esetén a kerámia ridegsége miatt kellemetlen csattogó hangja lehet a pótlásnak. Továbbiakban a közvetlen csontos kapcsolat miatt az összes hang, rezgés sokkal jobban ingerli a fület, összeharapáskor a csattogó hang zavaró lehet.
Fontos különbség az implantátumok és a természetes fogak közt, hogy a fogakat a gyökérhártya tartja a helyükön, ezáltal nem teljesen szilárd a kapcsolat a csont és a fogak közt. Mivel az implantátumok közvetlenül a csontba rögzülnek, minden erőhatás közvetlenül áttevődik a csontra, nincs semmilyen csillapítás. Emiatt fog és implantátum egy hídban nem lehet pillér! Nyilvánvalóan el lehet készíteni egy ilyen pótlást is, de hamar tönkre fog menni.
Allonx fogművek esetében, ha hosszabb viselés után módosítani kell a pótlást, az jelentős kockázattal jár. A legtöbb esetben azért kell alakítani a hídon, mert az íny kissé elhúzódik a pótlástól ezáltal "átszelel", egyes hangokat nem tud kiejteni a páciens. Ekkor a rést zárni kell, további kerámiát kell a pótlásra égetni. A szájból eltávolított hídat sokáig kell szárítani a módosító égetés előtt. Az égetés során a fogak formája változhat, valamint a hídtesbe ragasztott köztes fejeket újra kell ragasztani. Ez a művelet kockázatos és hosszú időt vesz igénybe.
A fémvázas pótlásoknak jelentős súlya van, sok esetben az all on x fogműveknél jelentős mennyiségű lesorvadt ínyt is vissza kell pótolni. A nagy tömegű pótlás kényelmetlen lehet, és folytonos erőhatást gyakorol az implantátumokra.