Kombinált pótlások

A fix és a fixált kivehető

 A kombinált fogpótlások megfelelő utógondozás mellett jó megoldást jelentenek azokban az esetekben, ha az implantáció bármilyen okból nem lehetséges. 

A kombinált pótlások fogívenként több fő részből állnak- egy, vagy több rögzített, és mindig egy kivehető rész.

 Ezeknél a pótlásoknál a megfelelő mennyiségű fogra hidat vagy koronát készítenek. A hídra a technikus mikromechanikai rögzítő elemeket (csúsztató, rejtett elhorgonyzás) tervez, amik biztosan, de a tekintet elől rejtetten a helyén tartják a hídhoz csatlakozó kivehető részt. Általános szabály az, hogy két fogcsonk (pillér) kell egy ilyen elem megtartásához.


Interlock, frézelés és a rögzítő golyó
Interlock, frézelés és a rögzítő golyó

Minimális követelmények a csúsztatóknál

 Eltekintve néhány speciális esettől, a csúsztatós rögzítő rendszereknél 3 alapvető elemnek kell meglennie:

 A rögzítő alkatrész (legtöbbször műanyag betét).

 A frézkar- ez az elem veszi fel a rágás okozta terhelést, és adja át a hídra. Védi  a műanyag betétet, megakadályozza a kivehető rész elmozdulását.

 Az interlock- a lyukszerű omega alakú mélyedés, aminek a pozitív párja a frézkar végén van. További stabilizáló szerepe van, illetve általa (megfelelő kialakítás esetén) nem éles a frézkar vége.

Frézkar a helyén
Frézkar a helyén

Fotógaléria

Mire figyeljünk ha kombinált pótlást viselünk?


A kihordási idő meghosszabítása..

A kombinált pótlások- ahogy korábban írtam- megtámaszkodnak a fogakon vagy hidakon, illetve fel kell feküdjenek a fogatlan ínyre is.

 Az íny fokozatos sorvadásával a rágás okozta nyomás egyre inkább áttevődik a fogakra, fogművekre, amihez a pótlás kapcsolódik. 

Rendkívül fontos az ilyen pótlások rendszeres ellenőrzése! Az ínyre felfekvő részeket újra pontossá lehet tenni egy egyszerű művelettel, az alábéleléssel.

A rendelőt felkeresve mondja el panaszait!

 A fogorvos a kivehető rész ínyre fel(nem)fekvő területére lenyomatanyagot tesz, majd felhelyezi azt a szájba. A lenyomatanyag ekkor kitölti a hiányt amit az íny sorvadása okozott. A kötési idő lejárta után a kivehető részt eltávolítja, majd a fogtechnikai laborba küldi. Itt a technikus elvégzi az alábélelést, a lenyomatanyag helyére a fogsor műanyagának megfelelő anyagot juttat, majd a régi és az új részeket egybe dolgozza, polírozza a kivehető részt. Ezáltal az újra pontos lesz, az étel nem megy alá és a terhelés egyenletesen oszlik el az íny és a fix részek között.

A túlterhelés következményei lehetnek:

  • A leplezés (kerámia) lepattanása a hídról.
  • A betétek hamar tönkremennek, egyre sűrűbben kell cserélni őket
  • Sérülnek, letörnek a frézkarok, interlockok egyik vagy/és másik oldalon
  • Feszítő, fájdalmas érzés a hidat tartó fogakban rágáskor
  • Huzamosabb viselés esetén a fogak egyenetlen bekopása
  • Legrosszabb esetben a hidat tartó fogak tönkremennek, a pótlás használhatatlanná válik.

Az első figyelmeztető jelek lehetnek:

  • Az étel bejut a kivehető rész alá, mivel az nem fekszik fel az ínyre
  • Fájdalmas rágás, összeharapás, feszítő érzés a hidat tartó fogaknál
  • Hamar elkopnak a rögzítő műanyag betétek

 Amennyiben valamelyik tünetet tapasztalja, minél hamarabb keresse fel fogorvosát! Ha a feszítő érzés megjelenik, jobb, ha nem használja a pótlás kivehető részét amíg az alábélelést el nem végzik.  

A legjobb eredmény érdekében célszerű a következő sorrendet betartani:

  1. Rendelő felkeresése a panaszokkal, orvosi ellenőrzés
  2. HA a fogak rendben vannak, betétcsere a laborban, ezáltal a kivehető rész maradéktalanul az eredeti helyzetébe kerül. Ezután a lenyomatvételig ne használja evésre a pótlást (csak esztétikai célra)! Az új betétek miatt szorosabban zár a fogakhoz (hídhoz) így még könnyebben túlterheli azt.
  3. Betétcsere után lenyomatvétel a rendelőben
  4. Alábélelés elkészítése a laborban
  5. Kontroll a rendelőben- elképzelhető, hogy a hátsó fogak emelni fognak, ha a pótlás nagyon sokáig volt használva a rossz pozícióban. Ezeket be kell csiszolni.